„Szerettük volna ezt az eseményt az idei évre összehozni, és örömmel jelenthetem, hogy sikerült, ugyanakkor a terveink között szerepel az is, hogy Ruha Istvánra ezentúl egy hegedűversennyel is megemlékezzünk – ezt a jövő évtől szeretnénk megszervezni. Remélem, hogy a filharmóniával és más intézményekkel közösen sikerül ebből a versenyből egy olyan nemzetközi versenyt kialakítani, amelyen majd több fiatal művész is részt tud venni” – fejtette ki Bogdan Georgescu, majd visszatérve az idei eseményekhez, ismertette az In Memoriam Ruha István rendezvénysorozat jövő heti eseményeit.
Augusztus 16-án, hétfőn 15 óra 30 perckor a Károlyi-kastélyban megnyitják a hegedűművésznek emléket állító szobát, melyben Ruha személyes tárgyait, fényképeit, plakátjait lehet majd megtekinteni, illetve a helyiségben helyet kap majd egy képernyő is, melyen folyamatosan a mester koncertjeit vetítik majd. Ugyanakkor itt fogják első alkalommal a nagyközönség elé tárni Ruha István leendő szobrának makettjét is.
17 órától a Kalazanci Szent József római katolikus templomban Budapestről érkező művészek, pontosabban szólva Line Ildikó, Bányai Miklós és Kiss-Domonkos Judit tartanak majd koncertet egy rövid misét követően.
Augusztus 17-én, kedden 10 órakor a református temetőben, Ruha István sírjánál hajtanak fejet az egybegyűltek, 11 óra 30 perctől pedig a Kalazanci Szent József Római Katolikus Líceumban leplezik le az emléktáblát, mely az Ady Endre Társaság jóvoltából készülhetett el. A nagykárolyi események sorát egy emlékkoncert zárja, melynek 18 órától a Károlyi-kastély lovagterme ad majd otthont. A koncerten közönség elé lép a Béres Melinda és Márkos Albert alkotta hegedűduó, Kostyák Előd csellós, Czumbil Bernadette zongorista, Mihály András-Imre hegedűs, Bura-Maksay Rozália zongorista, Ioana Forna és Trombitás István hegedűsök, vezényel Andrei Cocan karmester. Az est folyamán Reinhold Glière, Bartók Béla, Niccolò Paganini, Robert Schumann, Francesco Veracini, Johannes Brahms, Antonio Vivaldi, Astor Piazzolla művei csendülnek majd fel. A részvétel mindenki számára ingyenes.
A Nagykárolyi Kulturális Igazgatóság vezetőjétől az Ady Endre Társaság elnöke, Tóth-Páll Miklós vette át a szót, s első körben azt elevenítette fel, hogyan fogant meg a szoborállítás ötlete. Mint kiderült, Mihály András-Imre kezdeményezésére indították el hivatalos úton a Ruha Istvánt megformáló szobor ügyét, 2020 decemberében pedig a nagykárolyi városi tanács is áldását adta az indítványra. Tóth-Páll hozzátette, az sem véletlen, hogy Lakatos Pál Sándor szobrászművészre esett a választásuk, hiszen ha Ruha Istvánnak az utolsó kívánsága az volt, hogy Nagykárolyban helyezzék örök nyugalomra, akkor ők is szerettek volna egy olyan szobrászt felkérni, akit gyökerei úgyszintén Szatmár megyéhez kötnek. A kispeleskei születésű alkotó szerencsére nyitottnak mutatkozott a kezdeményezés iránt, hisz már neki is régi vágya volt, hogy alkotásai Szatmárban is megjelenjenek. Ha pedig minden a tervek szerint alakul, s sikerül összegyűjteni a szükséges anyagi forrást, akkor a szobor hamarosan a Nagykárolyi Városi Színház előtti terén állíthat majd emléket a város nemzetközi szinten is jól ismert és elismert szülöttének.